Diskusijas RigaTV24 Latvijas labums 2021. gada 23. aprīlis
23.04.2021 Latvijas labums 2. daļa

23.04.2021 Latvijas labums 2. daļa

Ko Latvija darīs ar Eiropas Atveseļošanas un noturēšanas plāna 1,8 miljardiem?

Viesos:

Armands Eberhards,
FM valsts sekretāra vietnieks

Kristaps Klauss,
LTRK viceprezidents
Ieteikt 7
Pievienot komentāru
ao
Arturs Ozols 2021. gada 26. aprīlis

Vienā no raidījumiem Lāčplēša kungs no Daugavpils , izteicās ,ka Latgalei ,lai pārvarētu dažāda tipa atpalikšanu , vajadzētu izdalīt 1 miljardu eiro ! Uzskatu ,ka pat ar to nepietiktu ,ja Latgales ekonomiku uztveram ka industriālā laikmeta reliktu ,kurā ne Daugavpils ,ne Rēzeknes bijušās rūpnīcas citas kooperācijas ietvaros strādājušas , mūsdienās atjaunot nevar . Faktiski nav skaidrs kādos tirgus segmentos nākotnē reģiona ekonomika būtu gatava darboties ,jo no tā atkarīgs biznesa modelis ,kas spētu dot impulsu nevienlīdzības mazināšanai un modernai attīstībai . Saturiski , nelieliem apjomiem būtu jāsasniedz vērā ņemama rentabilitāte, kas konkrētajā demogrāfiskajā situācijā spētu pienācīgi apkalpot vietējo sabiedrību un radītu vismaz valsts vidējo IKP lielumu uz 1 iedzīvotāju .

ao
Arturs Ozols 2021. gada 26. aprīlis

Runāt par ,piemēram , Latgales specifisko individuālās un teritoriālās nevienlīdzības izskaušanu ir iespējams tikai tad ,ja šim reģionam tiek neitralizētas Rīgas un Pierīgas "mēroga" priekšrocības . Kā atteikties no šī mēroga mantojuma visos reģionos aiz Pierīgas robežām ir izaicinājums Latvijas Saeimas deputātiem , politiķiem ,arī uzņēmēju aprindām , jo pēc būtības ir jāatsakās no pierastas pārvaldības paņēmienu kopēšanas attiecinot un vienādojot visus . Runa ir par digitālajā laikmetā mērogotu biznesa modeli ,kuram jāpārvar vecais , gan skatot uzņēmumu struktūru ,gan tradicionālos darbības rādītājus ,gan atalgojuma modeļus līdz pat prasmju un tradicionālas darba kultūras izmaiņām .

Avatar
Kristaps Klauss 2021. gada 28. aprīlis

Artur, Jūs izvirzāt loģiskus jautājumus un saprotamas gaidas, tikai ... šim naudas apjomam tādus mērķus Eiropas komisija nav uzstādījusi un tādēļ Latvijas valdība nevarēja/negribēja/ nedrīkstēja (nezinu, kurš ir pareizais vārds) tādā virzienā finanses novirzīt. Iesaku to izlasīt (http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40501552&mode=mk&date=2021-04-27), lai saprastu, kādēļ par to ir tik sarežģīti izteikties.

ao
Arturs Ozols 2021. gada 26. aprīlis

Un te priekšplānā izvirzās ražošanas mēroga problemātika . Visa diskusija un kritika ap FM darbību , liecina ,ka ierēdniecība dzīvo "mēroga" teorētiskajos postulātos kuru masa ir krājusies gadu gaitā . Runa ir par apjomdarījumiem ,kādi "mazajiem " nav pa plecam , par lielāku eksporta tirgus daļu ,par vienību izmaksu samazināšanu uz mēroga rēķina , tātad runa par centralizētu pārvaldību ,hierarhisko struktūru nostiprināšanu ,biznesu , kuru ērti kontrolēt no valsts augstuma skatu punkta. Šo situāciju pārvar mūsdienu tehnoloģijas un platformas , kas neitralizē mēroga priekšrocības . bet tas jau ir cits biznesa modelis. Un izskatās ,ka šim solim Latvija nav gatava.