Diskusijas RigaTV24 Preses klubs 2022. gada 29. jūnijs
Andris Bite: Daļa ražojošo uzņēmēju dzīvo ārprātīgos apstākļos

Andris Bite: Daļa ražojošo uzņēmēju dzīvo ārprātīgos apstākļos

Komentāru sniedz Andris Bite, LDDK prezidents, Zivrūpniecības uzņēmuma SIA "Karavela" valdes priekšsēdētājs, Pārtikas Uzņēmumu federācijas padomes loceklis, LTRK padomes loceklis.
Ieteikt 3
Pievienot komentāru
Avatar
Artūrs Ozols 2022. gada 1. jūlijs

Par darba samaksu Latvijā strādniecības līmenī ir viens stāsts ,pārvaldības līmenī ,kur pārdala ar nodokļiem savāktā budžeta resursus , pilnīgi cits. Viss ko deklarē no dažādām tribīnēm ir "vārdu plūdi' . Uzņēmējs kalkulāciju sāk kad viņa grāmatvedis uzliek uz galda izdruku no kuras redzams ,ka ,ja neto atalgojums ir 1000 eiro mēnesī ,tad uzņēmējam tie ir 1750- 1800 eiro izdevumi ,jo jāmaksā nodokļi . jebkurā cenas kalkulācijā darba samaksas koeficients ir 1,7 un ap to tad sakabina amortizāciju ,jo jāatgūst ieguldītais kapitāls un visu pārējo izejvielu ,enerģijas un netiešo izmaksu lielumus. Tā ir cena uzņēmuma noliktavā , veikalā tā pieaug vidēji 3 -5 reizes , jo pa vidu vairākkārtējs transports un citas glabāšanas un dzesēšanas izmaksu vietas ar saviem nodokļiem .

Avatar
Artūrs Ozols 2022. gada 1. jūlijs

Atļaušos izteikt apgalvojumu ,ka Bites kunga uzņēmumā ,tā produkciju labprāt lietoju turpat katru dienu , darba samaksa ir vispārējās darbības tīri grāmatvediskas kalkulācijas lielums ,kur pamatā ir Latvijas pārtikas rūpniecības vidējā atalgojuma ziņas , tad izstrādes stundā vai dienā ,lielumi un produkta izmaksās iekļauts darba izmaksu procents . Principā nekas nav mainījies no Teilora un Forda grāmatās aprakstītās darba samaksas pieejas pirms krietniem simts gadiem . Bites kunga uzņēmums ir konvejerizēta ražotne un tur viss ļoti sistematizēts un pa minūtēm stingri noteikts .

Avatar
Artūrs Ozols 2022. gada 1. jūlijs

A.Biti es klausos uzmanīgi ,jo viņa vārdos ir dzirdama uzņēmēja pieredze. Tomēr aplūkojot konkrētus jautājumus ,pēdējā laikā , viņš ir sācis mēģināt vienlaicīgi runāt par visu , nestrukturējot sakāmo un pārlecot no viena pa pusei skaidrota jautājuma , pie cita ,neskaidrojot "pa punktiem" . Noklausieties viņa teikto par darba samaksu vēlreiz , darba vietas ,strādājošie ,brīvās vietas , strādāt negribošie ,bet ne vārda par darba samaksu . Par to izteikties ir "tabu" . Interesanti ,kāda ir darba samaksa viņa Īrijas uzņēmumā , kur puse nodarbināto esot no Latvijas ?