11.04.2024 Globuss 1. daļa

11.04.2024 Globuss 1. daļa

Viesi:

Sigita Struberga,
Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre

Kārlis Daukšts,
vēsturnieks, politologs
Ieteikt 3
Pievienot komentāru
Avatar
Artūrs Ozols 12. aprīlis

Par pasaules kārtību izsakoties tika pieminēti 19.gs. piemēri .Uzskatu ,ka izsmeļoši pilnīgāki ir II Pasaules kara Teherānas ,Jaltas un Potsdamas konferenču lēmumi un pie mums nekad neapspriestie to slepeno pielikumu saturs. Tie ir Rūzvelta ,Čerčila ,Staļina , Trumena parakstīti dokumenti par ietekmes sfērām pēckara Eiropā .Te jāpiemin arī kara kontribūciju apjoms un nomaksas kārtība ,no kurām uzsākot Māršala plāna realizāciju atteicās ASV un Anglija ,bet noraidīja Staļins .Ne mazāk kopainu raksturojoša ir Hruščova -Kenedija 1961.g. vienošanās par Kubas krīzes pārvarēšanu . Tā ir piemērs tieši atomgalda sarunu nozīmei , pārējai pasaulei neprasot pilnīgi neko ! Šobrīd nākas ieraudzīt jaunā sarunu galda sastāva metus.

Avatar
Artūrs Ozols 12. aprīlis

Viena no Krievijas pozīcijas problēmām ir tās pasaules kārtības uztvere . Iedoma ,ka 5000 atomieroču vienības tās arsenālos ir lielums ,kas automātiski to nosēdina pie pasaules kartības lēmēju galda ,neskatoties uz tās niecīgo - 1,7% no pasaules IKP ekonomiskā lieluma ietekmes spēju . Protams ,šodien ir ļoti skaidri redzams ,ka Krievijas politikā ir dominējušas divas citas ietekmes spēju veidošanas tendences . Proti , tirdznieciski ir veidota Rietumeiropas un arī mūsu atkarība no Krievijas naftas un gāzes piegādēm , par iegūtajiem finanšu resursiem ir veidota propogandiski un finansiāli (piem. vācu ekskanclers Šrēders) motivēta ietekmes aģentu sistēma . Veidots pārspīlēts kultūras un sporta iespēju variantu tēls .

Avatar
Artūrs Ozols 12. aprīlis

Patiesi interesants sarunu raidījums. Pievilcīgs bija pats domu izklāsta veids ,dziļas zināšanas , kuras atklāja intervējamie. Daudzus gadus sekoju A.Bogustova, kā intervētāja , darba manierei . Pēdējā gada laikā daudz kas mainījies . Bogustova tekstos tas sāk parādīties viņa pausto šaubu formā . Šajā raidījumā šīs šaubas ,manuprāt, visskaidrāk parādījās "pasaules kārtības un tās noteicēju" definējumu mēģinājumos . Ir grūti pieņemt ,ka Rietumu demokrātija pārstāv tiki proporciju 1 miljards iedzīvotāju pret 7 miljardiem citādi pasauli uztverošo . Tas ,ka šodienas Āzija ir visai attīstīta , vismaz tās Japānas - Ķīnas - Singapūras līnijā , bet politisko uzskatu sistēmas tur ir dažādas un pretrunīgas , par Indonēzija - Malaizija musulmaņu pasauli nerunājot , to Latvijā parasti pat neapdomā .