Diskusijas RigaTV24 Latvijas labums 2022. gada 17. jūnijs
17.06.2022 Latvijas labums 2. daļa

17.06.2022 Latvijas labums 2. daļa

Viesi:

Aigars Rostovskis,
LTRK prezidents

Mārtiņš Āboliņš,
bankas "Citadele" ekonomists

Andris Bite,
LDDK prezidents
Ieteikt 3
Pievienot komentāru
Avatar
Artūrs Ozols 2022. gada 4. septembris

Elektroapgādes problēma šobrīd Latvijā ir "līdz kliņķim" nolaista vietējo jaudu sistēma . Kas konkrēti atbildēs par to ,ka šī gada pirmajā pusē valstī ir saražots par 19% mazāk elektrības nekā pērn ? Un kas veido šo kritumu ? Valdība ir izdarījusi visu , lai Biogāzes staciju ,tātad vietējais decentralizētais ražotājs , gandrīz apturētu ražošanu , jo saražots ir par 70% mazāk ,lai koģenerācijas stacijas saražotu par 55% mazāk . Un arī Teci , lai nededzinātu dārgo gāzi ,samazinājuši ražošanu par 17% ! Starp citu ,Daugavas Hesi ir ar +11% ! Ar jūliju ir sācies nesaprotams "idiotisms" , Latvija sevi ir nodrošinājusi 7 stundas mēnesī ,bet augustā 5 stundas ??? Ko tas nozīmē ? Vai krimināli sodāms nodarījums ?

Avatar
Artūrs Ozols 2022. gada 4. septembris

Pārdomām sekojoši skaitļi no Nordpool biržas ik mēneša Latvijas tirgus vidējo cenu tabulas . Elektroenerģijas cena 2021.g. janvārī vidēji bijusi 53.54 eiro par MWH , šogad - 143.81 e/mwh ; pieaugums 2,68 reizes . Augustā , pērn -87.32 e/mwh , šogad 467.75 e/mwh ,pieaugums 5,36 reizes !!! Valdība , izrādās ,tā dēvētajā "brīvajā tirgū" , kur birža nosaka finanšu kontraktu cenas nākamajai dienai , vadoties no robežcenu teorijas prasībām ,kas izrādās ir galēja augstākā cena , kur konkrētā preces tirdzniecība notiek pilnīgi citā izsoļu tirgū , nepārvalda situāciju ne teorētiski ,ne praktiski ,bet valdošā partija ir "zirgā " , jo dala palīdzību no budžeta un aizņēmumu finanšu resursiem .

Avatar
Artūrs Ozols 2022. gada 4. septembris

Notiekošais elektroenerģijas ,gāzes un energoapgādes tirgos ,kas rezultējas "apdullinošā" elektrības ,gāzes un siltuma cenu pieaugumā ,kas mērāms lielumos līdz pat 10 REIZĒM . Rostovska izklāstā problēma , it kā būtu pārvarama ar decentralizētu energonesēju apgādes sistēmas izveidi . Bet kādam ir jābūt juridiskajam mehānismam , lai Latvija varētu izstāties no Ziemeļvalstu un Baltijas vienotās elektroenerģijas tirdzniecības ES regulu sistēmas . Kas notiks , ja pēkšņi nebūsim vienotā sistēmā ar Igauniju un Lietuvu , par Ziemeļvalstīm nerunājot ? Vai pret to , ar visu spēku neuzstāsies vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības lobijs ,jo Latvijā elektroenerģiju tirgo mazumtirdzniecībā 5 valstu 21 tirgotāji ! Tieši šie spēki ir tie , kas šodienas panikā gūst milzu ienākumus .