18.12.2021 Nacionālo interešu klubs 2. daļa

18.12.2021 Nacionālo interešu klubs 2. daļa

Energoresursu cenu pieaugums - iespējami risinājumi!

Viesos:

Aleksandrs Antonovs,
partijas "Republika" valdes loceklis, ekonomists, starptautisko publisko investīciju eksperts

Jānis Endziņš,
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs

Krišjānis Feldmans,
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs (JKP)

Andris Bite,
SIA "Karavela" valdes priekšsēdētājs, Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes loceklis
Ieteikt 3
Pievienot komentāru
ao
Arturs Ozols 2021. gada 18. decembris

Šobrīd mēdz runāt par elekroenerģijas un siltumenerģijas taupīšanu . Uz pasaules fona esam slikti elektrificēta valsts ,kas elektrības patēriņā uz 1 iedzīvotāju atrodas 109 vietā pasaulē .Latvijā gadā vidēji uz 1 iedzīvotāju patērē 3445 kwh elektroenerģijas , Norvēģija - 23264 kwh - 6,76 reizes vairāk ,Zviedrijā - 13575 , Somijā - 15059 kwh. Zīmīgi ,ka 1.oktobrī ekspluatācijā ir nodots 724 km garš 1400 MW jaudas līdzstrāvas kabelis no Norvēģijas uz Lielbritāniju , lai britiem eksportētu tīro un lēto norvēģu HESos ražoto elektrību ! Tiek uzskatīts ka šis solis arī ir ietekmējis tirgus cenas Ziemeļvalstu un Baltijas vienotajā elektroenerģijas biržas tirdzniecības apgabalā .

ao
Arturs Ozols 2021. gada 18. decembris

Cenu problēmu veido Latvijas elektrību ģenerējošo jaudu trūkums . Novembrī esam importējuši 20% ,proti , 200098 MWH elektrības par vidējo cenu 125.39 eiro par megavatstundu . Mājsaimniecībā pierastajā kilovatstundu rēķinā tas nozīmē ,ka tikai cena elektrības kwh , ir bijusi 12,539 centi ! TECi ar dārgo gāzi novembrī saražoja 174216 MWH ! HESi - 163017 MWH . Šī uzskaitījumu rinda atklāj ,kāpēc pie mums tā cēlušās cenas ,trūkst vietējo jaudu un tā jau ir agrāko gadu nerisināta energopolitikas problēma, par ko maksājam šodien.

ao
Arturs Ozols 2021. gada 18. decembris

Saruna sakās ,manuprāt ,ne no pareizās vietas. Par Latvenergo līgumiem nav galvenais jautājums. Sākumā ,kādiem apjomiem veidojas nosacīti trīskāršais cenu kāpums . Cik tirgotāju nodarbojas ar elektrības un cik ar gāzes tirdzniecību ? Uz kuriem elektroenerģijas apjomiem ,attiecas Nordpool elektroenerģijas biržas cenas ? Eiropā gāzi tirgo birža EEX ,kā tās cenas parādās Latvijā ? Latvijai ir gāzes vads un tirdzniecības līgums ar Krieviju . Kuri tirgotāji konkrēti tieši iepērk gāzi Krievijā un uzglabā to Inčukalnā . . Cik to ir ,jo lasu , ka elektrību Latvijā tirgo 42 tirgotāji . Otrs lielākais tirgotājs esot igauņu firma . Savukārt Latvenergo tirgo gan Lietuvā ,gan Igaunijā . Ir jāskaidro tirgus organizācija ,tad cenu veidošanās un regulēšanas mehānisma darbība.