Covid-19. Tautsaimniecības stratēģija Komentāri (1-3)
Avatar
Artūrs Ozols 2020. gada 22. maijs

Nav pretenziju jautājuma formulai ,j ir nepieciešama attīstības stratēģija, kā plāns . Visa saruna tiek veidota ap eksportspēju kā pamatu izaugsmei . Pirmais ir jautājums par izaugsmes DEFINĪCIJU un mērīšanu . Skatot šo problēmu noskaidroju ,ka Google ,meklējot avotus "ekonomiskajai izaugsmei" ir skanējusi visas(!) grāmatas no 1950.gada un 10% grāmatu ir analizēts tieši šis jautājums. 1000 gados IKP uz 1 iedzīvotāju pasaulē ir pieaudzis 32 reizes. Tiek konstatēts ,ka izaugsmes mērīšana ir sarežģīts un smalks uzdevums. Kā atrast kritiskos izaugsmes faktorus un avotus , kā konstatēt un sniegt skaidru ainu par valsts sociālekonomiskās struktūras izmaiņām un to ietekmi uz izaugsmi . Un kā ar nabadzības faktoru īstermiņā un ilgtermiņā ?

Avatar
Artūrs Ozols 2020. gada 22. maijs

Atveru csb tabulu DSG170. IZRĀDĀS LATVIJĀ BEZ DARBA IENĀKUMIEM 2018.G. IR BIJUŠI 69716 DARBASPĒJĪGO ! Rīgā - 24468 ! Minimālo darba algu vai mazāk ir saņēmuši 165422 darbaspējīgo ! Tātad 235138 darbaspējīgie valstī ir konkrēti nabagi !!! Izrādās tie desmiti vaimanātāju presē un tv ,pat Saeimā ,elementāri nav spējuši atvērt csb.gov.lv tabulas un izlasīt kas un kā izskatās Latvija darbaspēka tirgū un atalgojumu sistēmā . Tomēr tēmas centrālais āķis ir jautājums kā šo nabagu masu ietilpināt "izaugsmes stratēģijā "? Teorija vēsta ,ka parasti tas ir "akmens" izaugsmes kaklā .

Avatar
Artūrs Ozols 2020. gada 22. maijs

Un ko nozīmē uz eksportu orientēta izaugsme ? Tā ir no ĀRĒJĀ pieprasījuma atkarīga izaugsme ! Vai tā var būt stabila ilgtermiņā . Vai kaut viens vēl 2019.g. rudeni spēja iedomāties ,ka pēc 3-4 mēnešiem lidosta Rīga apstāsies pilnīgi ,ka tūrisma nebūs ,ka restorāni un viesnīcas tiks aizslēgtas ? Lūk ārējo faktoru atkarības ietekme uz izaugsmi . Uzskatu ,ka ir jābūt arī uz iekšējo patēriņu orientētam izaugsmes faktoru blokam , jo eksportspējīgās nozares nevar aptvert ceturtdaļmiljona darbaspējīgo nabagu masu .