Vargulis: Kad Taliban kontrolēs visu Afganistānu, mēs redzēsim viņu īsto seju Komentāri (1-3)
ao
Arturs Ozols 2021. gada 4. septembris

Izsakot visu cieņu pētniekam , izsaku zināmu neapmierinātību ar raidījuma vadītāja nesagatavotību sarunai par Afganistānu . Diskusija tiek veidota vairāk kā Rietumu pozīcijas izklāsts , bet trūkst Afganistānas konkrēts raksturojums , faktiski latviešiem netiek izskaidrots kas ir Talibans . Neesmu vēsturnieks , tomēr pasēdot kādu stundu interneta raksturojumos , noskaidroju visai daudz gan par šo teritoriju ,cilvēkiem un to tautībām un reliģiskajiem uzskatiem , talibana izcelsmes vēsturi un šīs kustības ideoloģiskajiem principiem un daudz ko citu .

ao
Arturs Ozols 2021. gada 4. septembris

Par vēsturi .Domāju ,ka Latvijā maz zina ,ka 13.gs šī teritorija uz ilgu laiku tika iekļauta mongoļu impērijā , bet no 1526.līdz 1857.gadam tā bija Mogulu impērijas sastāvdaļa , kas teritoriāli ,bija mūsdienu Afganistānas ,Pakistānas ,Indijas un Bangladešas teritorijas . Turpmāk Afganistānas teritorija līdz 1926.g. tiek dēvēta par emirātu ,bet no 1926.g. līdz 1973. gadam par karalisti .Mūsdienās oficiālais valsts de jure nosaukums ir Afganistānas islāma republika. Teritoriāli tā ir nedaudz lielāka par Franciju , šogad tur uzskaitīti 39 miljoni iedzīvotāju ,no tiem 42% ir puštuni ar savu valodu un tie arī ir Talibana kā padomijas iebrukuma radītā haosa pārvarēšanas ideoloģijas , īstenotāji .Talibana ideoloģija tiek īstenota kā šariata likumu novatoriska forma .

ao
Arturs Ozols 2021. gada 4. septembris

Jāzina ,ka Afganistānas nosaukums ir rietumu ieviests vārds , jo afgāņi savu zemi dēvē par "khorosan" . Pamatā tās ir 8 ciltis un katrai no tam ir savas sociāli kulturālās tradīcijas . Šo uzskatu specifika ir būtiski atšķirīga no rietumos pieņemtajām normām . Šobrīd taliban sevi pozicionē kā reliģiski - politisku un militāru kustību . Armijas tipa spēki aptver ap 90000 vīru , vel 50000 tiek dēvēti par atbalsta spēkiem . Taliban pēc būtības ir puštunu apmēram 17 miljonu pārstāvniecība , valstī šobrīd notiek sarežģīts sarunu process ar pārējam ciltīm ,jo tās skaitliski ir ievērojami mazākas par puštuniem . Runājot par bēgļiem ,jāatzīmē ,ka Pakistānas avoti ziņo ,ka tur ir jau ieradušies vismaz 3,8 miljoni bēgļu ,kuri baidās no taliban šariata politikas īstenojuma .