Kāpēc Latvijā notiek energoresursu cenu kāpums? Komentāri (1-6)
ao
Arturs Ozols 17. oktobris

Raidījumu noklausījos ar interesi. Kopā tika pateikti virkne interesantu faktu, bet vadītājs ieņemot "mājsaimniecības nezināšanas" pozīciju , no zinošajiem profesionāļiem izvilināja maz problēmu aprakstošu atbilžu . Domāju ,ka cilvēki uz ielas teiktu ,ka viņi par elektrību gāzi ,siltumu ,nekad nedomā , kā par preci kas atrodas tirgū. Bet ja tirgū ,tad vispirms kas ir elektroģenerācijas īpašnieki ,kādā punktā viņi savu ražoto preci pārdod, pie ģeneratora izvades (?) , jo tālāk ir sadales tīkls , jā un cik vispār ir pārdevēju ,kuros punktos enerģiju pērk Somijas ,Zviedrijas vai Norvēģijas enerģijas importa pircēji un pārdevēji Latvijas gala patērētājam ? Tātad mums ir sarežģīta tirgotāju sistēma un tie ar ražošanu nav saistīti . Par to kopumā neviens nerunāja .

ao
Arturs Ozols 17. oktobris

Lai spriestu par Kalvīša vēstītā apjomu , nācās caurskatīt ESII ceturkšņa gāzes tirdzniecības ziņojuma 52 lpp. Interesanti ,ka tur teikts ,ka II cet. Latvijā gāzes patēriņš ir samazinājies par 23% (9.lpp) , bet Somija par 12% . Lt-9% . Citviet pieaudzis . Kopā I pusgadā importēti ir 170,5 mlrd. kubmetri gāzes .77% dabas gāzes ,23% sašķidrinātās (LNG) gāzes . Krievijas daļa cauruļvadu gāzes ES importā ir 42 % , Norvēģijas - 20% , Alžīrijas - 11% , Lībijas - 0,8% . Sācis darboties Transadrijas gāzes vads ( 1,2% ) . Pati ES ieguvusi tikai 12,7 mlrd.kubmetru gāzes. Sašķidrinātās gāzes imports I pusgadā ir bijis 17 mlrd.kubm. I cet ES ir ienākušas 239 kravas , II cet. - 318 LNG kravas. Krievijas daļa LNG gāzei - 47% .

ao
Arturs Ozols 17. oktobris

Raidījuma vadītājs nevaicāja un Kalvītis neraksturoja Latvijas gāzes tirgu ,tā uzbūvi un darbības principus . Pazibēja teikums ,ja vajadzēs ,tad pa cauruļvadu iepirksim no Igaunijas (!!!) , sašķidrināto no Lietuvas . No Igaunijas Krievijas gāzi ? Vai tad tieša cauruļvada pirkšanai no Krievijas nav ? Un no kurienes Lietuva pērk LNG ? ES ziņojumā ,piemēram ,ASV , kā piegādātājs ES , nav pat minētas. Cits satraucošs teikums bija , privātie glabātāji var izņemt gāzi no Inčukalna līdz janvārim . Te jautājums , kāpēc Latvijai Inčukalnā nav stratēģiskā valsts gāzes rezerve ? Teiksim ,1 miljards kubikmetru, kas iepirkts ,kad tirgū viszemākā cena .Izskatās ,ka Latvija valdība ar energopolitiku nenodarbojas vai pat izvairās no jautājumiem par visu tipu uzņēmējdarbību .

ao
Arturs Ozols 17. oktobris

No ASV importēti 7,4 miljardi kubikmetru LNG , seko Krievija - 5,1 miljards kubmetru , trešā ir Katara - 4,4 mlrd kubmetru LNG . Galvenais LNG importieris ir Ķīna - 28 miljardi kubikmetru , seko Japāna - 22 mlrd kubmetru . ASV LNG gāzes kuģi ir pārorientēti uz Brazīliju ,kur sausums, tad Indiju. Iespaidīgs ir amerikāņu izliktais LNG cenu grafiks . Viņi cenas izliek , $ par miljons BTU vienību . Tad lūk , ja 2020.g. II cet. cena bija 1,8 - 2,2 $/ 1 mln.BTU ,tad šī gada II cet. cena ir jau 5,1 $ / par 1 mljn.BTU. Cena ir pieaugusi vismaz 2,5 reizes. Zīmīgi ,ka tā ir "baiļu cena" , jo bailēm kājas aug no krātuvju zināma tukšuma .Savukārt "vārdu kaujas" rit ap jautājumu , kā tad tā ,ASV piegādā ES tikai 7,4 mlrd.LNG kubmetrus ,bet Krievija kopā apmēram 12 - 14 reizes vairāk .

ao
Arturs Ozols 17. oktobris

Turpinu lasīt un lūk ziņa . Qatar Petroleum noslēgusi ar Ķīnu 15 gadu ilgtermiņa LNG gāzes piegādes kontraktu . 3,5 miljardi LNG kubmetru gadā sākot no 2022.g. janvāra . Par cenām ne vārda .

Avatar
Artūrs Kindzuļs 18. oktobris

Pēc visa spriežot denacionalizācija draud jau no janvāra, viss pāries lielo korporāciju rokās?????