Andris Bite: Tautsaimniecības politikas trūkums nav tikai pārtikas nozarē Komentāri (1-4)
Avatar
Artūrs Ozols 24. novembris

Kopumā laba saruna kuras gaitā Latvijas ekonomikā ļoti specializētie uzņēmēji nekādus savus noslēpumus neatklāja . Par Preiļu sieru uzzinājām ,ka uzcenojums viņu vairumcenai sasniedz 100% ,bet Lāču maizei svārstoties no 40 -100%. Tomēr formulējot šo jautājumu raidījuma vadītājs izteicās nevis profesionālā ,bet gan "ielas" vienkāršotā valodā . Jautājums skanēja it kā tirdzniecība nebūtu atsevišķa nozare ar saviem kapitālieguldījumiem ,milzīga apjoma elektrības patēriņā visu tipu saldētavās , vienmērīgas kvalitātes gaisa uzturēšanu milzīgajās hallēs utt. Pilnīgi tika apieta nozare kas saucas "transports un glabāšana", bet imports bez tās mūsu veikalu plauktos nenonāk . Kopsumma tur ir milzīga . 2021.g. izlaides vērtība pēdējai ir 5,8 miljardi eiro .( tabula- IKP050 )

Avatar
Artūrs Ozols 24. novembris

J. Šņepsts tautsaimniecības politikas trūkumu formulēja burtiski viena teikumā Latvijas ekonomiska politika ir tipiska pakalpojumu ekonomika . Te nekad nerunā par ražošanu un šīs nerunāšanas sekas ir 300 tūkstošu aizbraukšana no Latvijas ,jo netiek nodrošinātas ienesīgas darba vietas .Tas ir elektroenerģijas trūkums, jo paši sedzam 70% no nepieciešamā . Seko ieiešana tirgū , kur nevis tiek pirkti trūkstošie 70 procenti ,bet gan notiek tirgošanās pārdodot šos 70% par biržas cenu un pašiem no sevis (!!! / Latvenergo -Augstsprieguma tad Sadales tīkli) nopērkot 70% jau par 3-7 reizes augstāku cenu ,pa ceļam piepērkot trūkstošos 30% !!! Un visa šī kombinācija ir tikai ar mērķi palielināt budžetā sadalāmos ienākumus pakalpojumu sfērai .

Avatar
Artūrs Ozols 25. novembris

Ieinteresēja apzīmējums pakalpojumu ekonomika. Domāju ,ka nepieciešami vismaz 2 raidījumi ar speciālistu komentāriem par šo tēmu . Dažādi avoti raksta ,ka pakalpojumu apjoms Latvija veido no 60 līdz 75% izlaides. Neizdiskutējot šo problemātiku nav iespējams kvalificēti izteikties par ekonomikas reformēšanas kopumā tēmu .

Avatar
Artūrs Ozols 25. novembris

Atvēru statistikas tabulas IKP050 ; IKP111un IKP030 . Skaitļi par 2021. gadu . Aina visai savdabīga ,ja runājam par simtiem reižu raidījumos pieminēto eksportu. Pie 70% pakalpojumu ekonomikas , pakalpojumu eksports no Latvijas veido tikai 28,3% kopējā preču un pakalpojumu eksporta. Preces pērn ir eksportētas par 16,2 miljardiem eiro ,pakalpojumi par 5,19 miljardiem eiro ! Un to paveic 70% (!!!) ekonomikas. Ražošana ,kuru nevēlas atklāti atbalstīt , 3 reizes vairāk . Tabula IKP050 lieto apzīmējumu preču un pakalpojumu izlaide . Pakalpojumu īpatsvars izlaidē ir 8,6% ! Izskatās ,ka tieši šajos virzienos pazūd mūsu izstrāde , ražīgums kopumā un valsts nokļūst 25-jās vietās starp 27 ES valstīm .

Avatar
Artūrs Ozols 25. novembris

8,6% ir pakalpojumu eksporta izlaide.