Vai ir laiks kotēt biržā Latvijas valsts uzņēmumus? Komentāri (1-3)
Avatar
Artūrs Ozols 2022. gada 22. decembris

Tēma pat ļoti svarīga ,tomēr uzskatu ,ka jautājums netika apspriests secīgi ,ja runājam ne par kotēšanas biržā teorētisko ,bet gan Latvijas situācijas faktisko pusi . Pirmkārt , netika aprakstīts Latvijas potenciālais tirgus ,jautājums , kas ir konkrēta nodoma "ekonomikas transformācija" sastāvdaļa . Stat. tabula UZS031 ,uzrāda 2021.g. tirgus sektora ekonomiski aktīvos uzņēmumus valstī pa to lieluma grupām un nodarbināto skaita . Ekonomiski aktīvi valstī ir bijuši 160832 uzņēmumi . 149069 no tiem ( 92,7%) strādā līdz 9 nodarbinātajiem , tātad jautājums , cik uzņēmumi Latvijā vispār var darboties biržā ? Kādiem ir jābūt ieejas kritērijiem ? Apspriestas tika 2-3 iespējas ,vai tāds nieks var sākt "uzraut " ekonomiku?

Avatar
Artūrs Ozols 2022. gada 22. decembris

Latviešu valodā nav mūsdienu daiļliteratūras tulkojumu ,kur galvenie varoņi tā vai citādi darbojas biržā . Nav pat tekstu , kas aprakstītu 150 gadu vecās biržas pāreju uz elektronisko mūsdienu biržu . Puče nepavaicāja biržas pārstāvei , kā tehniski tirgo birža, kuru viese pārstāvēja . Vai cilvēks ,kas vēlas pirkt vai pārdot akcijas to dara izmantojot bankas speciālas nodaļas starpnieku ,vai viņam ir iespēja uzstādot attiecīgu programmu , personiski tirgot no sava datora ? Netika aplūkots jautājums kā naudu ,par ko tika teikts ,ka bankās tā esot personu kontos , viegli pārnest uz biržas kontu pērkot , vai atpakaļ ,ja ir kas nopelnīts .

Avatar
Artūrs Ozols 2022. gada 22. decembris

Vai laiks kotēt ? Tas bija jādara jau 1994. -95.gadā. Uzskatu ,ka izvēle privatizēt padomju valsts īpašumus izmantojot sertifikātus bija arhaiski nepareiza ,to uzspieda šaura politiķu grupa ,kas vēlējās no padomju nabadzības viegli ielekt kapitālistiskajā labklājībā . Netika pat apspriesta tolaik rietumos visai plaši izplatītā teorija par sociālas labklājības valsti , kur praktiski lielākā daļa sabiedrības ir akcionāri. Mūsu atpalicība sākās tolaik un turpinās šodien ,jo netiek aprakstīts finanšu kapitālisms ,kas valda mūsdienu pasaulē ,šos aprakstus un pieeju aizstājot ar virspusējiem tehniskas dabas uzsvariem uz ES darbības principiem . Kotēšana ir konkurences cīna ne preču bet gan finanšu apgabalā .