06.12.2021 Kārtības rullis 1. daļa Komentāri (1-6)
ao
Arturs Ozols 2021. gada 7. decembris

Šoreiz vispirms izsaku izbrīnu par to ,ka tv24 īpašnieki neprasa ,un redakcijas vadība, šajā gadījuma ekonomikas redaktors vai redaktori , neprasa žurnālistu padziļinātu gatavošanos sarunu tēmām . Mēnešiem ilgi pieaicinātie maļ vienu un to pašu ,bet raidījumu vadītāji pat neiepazīstas ar likumiem un faktisko situāciju Latvijā , konkrētajos jautājumos . Rezultātā tiek izplatītas puspatiesības , politiķiem izdevīgas versijas , visai atklāti maldināti skatītāji . Un "cilvēks no ielas" kas kopumā uzticas tv teiktajam , sāk neuzticēties nevienam ,jo dzīvo pretrunu pasaulē .

ao
Arturs Ozols 2021. gada 7. decembris

Raidījumā izsakās Saeimas deputāti ,atbildīgu komisiju vadītāji , bet neviens nespēj skaidrot elektrības tirgu un cenas tajā ! Raidījuma vadītājs arī nav lasījis ne Elektroenerģijas tirgus likumu , ne Latvenergo ne Augstspriegumu tiklu mājas lapu ik minūšu informāciju un neuzdod precizitāti prasošus jautājumus . Neviens neraksturo Latvijas situāciju ,pat jautājumu , kāds ir nozares ražošanas apjoms ,cik patērējam , cik eksportējam ,cik importējam . Tiek pieņemts ,ka kaut kas nepietiek un tieši tā nav patiesība . jo šorīt ,kad cena ir 650,05 eiro par MWh ,Latvijai bija +83 MW pozitīvs saldo un Latvija eksportēja .Fiziskās plūsmas dati mana datora grafikos mainījās ik minūti un no Latvijas uz Krieviju šī plūsma mainījās no 93 uz 101 un 105 MW !!!

ao
Arturs Ozols 2021. gada 7. decembris

Atbilde ,kāpēc tādas cenas , ir meklējama Latvijā izveidotajā likumdošanā ,kas organizē elektroenerģijas tirgu . Esam "brīvā tirgū" . VISI pirkšanas un pārdošanas darījumi notiek elektroenerģijas biržā Nord Pool . Latvijā darbojas VIENS tirgus operators un tas ir elektroenerģijas birža . Savukārt patērētājiem elektrību pārdod 42 tirgotāji , un ne jau par Latvijā noteiktu cenu ,bet gan par biržas cenu ,jo elektrība tiek iepirkta tur, + sava komisija un nodokļu apjomi . Vienlaikus mājsaimniecības ir daļēji aizsargāts tirgus jo ,piemēram, siltumenerģijas tarifus regulē speciāla komisija . Latvijas pilsētas ,īpaši Rīgas labo krastu ,apsilda TEC I un II , tās ražo arī gandrīz 42% valsts elektroenerģijas.

ao
Arturs Ozols 2021. gada 7. decembris

Nordpool 66% pieder pasaules 4 biržai Euronext .Darbojas "Nordpool UK" britu salās , arī Horvātija un Bulgārijā . Valstis savieno līdzstrāvas zemūdens kabeļi un maiņstrāvas līnijas . Somijas - Igaunijas un Zviedrijas - Lietuvas savienojumi ir līdzstrāvas kabeļi . 3 lpp. dokuments regulē Latvijas - Krievijas savienojumu Nordpool ietvaros , bet 10 lpp. dokuments Somijas un Igaunijas savienojumu . Ievērojamas jaudas savieno arī Krieviju un Somiju , šorīt no Krievijas uz Somiju ritēja 1358 MW fiziska elektrības plūsma , no Latvijas uz Krieviju , mainoties pa minūtēm no 90 uz 101 ,tad 105 MW . Šorīt elektroenerģijas eksportā ar 6021 MW absolūti dominēja Norvēģija , visvairāk importēja Zviedrija un Lietuva ,attiecīgi 1688 un 1660 MW .

ao
Arturs Ozols 2021. gada 7. decembris

Ziemeļ un Baltijas valstu tirgū Zviedrija un Somija piedāvā elektroenerģiju kas tiek ražota atomelektrostacijās . Šorīt Zviedrija AES ražoja - 6974 MW , tie ir 29,6 % valstī saražotās elektroenerģijas , Somija - 2799 MW , 26,3% elektroenerģijas . Norvēģijā 89,0% , jeb 24104 MW ražoja HES . Latvijā TEC- 550 ,HES - 602 MW . Īpatna bija rīta situācija Lietuvā paši ražoja 1319 MW ,importēja 1660 MW . Arī Igaunija ražoja mazāk - 989 ,bet importēja - 1556 MW . Tikai mums Baltijā plus ! Bet kādas cenas ! Pelnam !

av
Andris Vītols 2021. gada 7. decembris

TV-24 turpina aicināt dažu partiju slavētājus, reklamētājus, kuri tad nu raidījumos ķengā valdību un prezidentu. ... Paskatieties ''Defacto'' 28.11.2021., kur bija par J.Liepnieka sniegtajām ''konsultācijām'' Rīgas satiksmei un Rīgas tirgum - par kādiem 900 eiro stundā (piemēram tirgus samaksāja ap 40 000 eiro, bet pat pats J.Liepnieks nespēja paskaidrot PAR KO TAD SAŅĒMA to naudu...). Tagad šis BLĒDIS - Liepnieks nomelno citus, pārmet citiem izšķērdību. ... Kuru partiju tagad reklamēs ? Vai to pašu ''Saskaņu'', vai Šleseru... Burovu...