10.12.2021 Latvijas labums 1. daļa Komentāri (1-4)
ao
Arturs Ozols 2021. gada 11. decembris

Savdabīgi ! Vadītājs un pieaicinātie runāja pareizi un it kā tēmas ietvaros , bet, ja izdarītu klausītāju aptauju ,tad noskaidrotos ,ka netika atklāta elektrības cenu izveides kārtība , netika runāts par par elektroenerģijas tirdzniecības organizāciju Latvijā ,tās juridiskajām saistībām atrodoties Ziemeļvalstu un Baltijas biržas Nordpool , tirdzniecības sistēmā . Piemēram , jautājums Endziņa kungam , Vai Latvijas Latvenergo sistēmā stādājošie HESi drīkst pārdot savu saražoto elektrību par Latvenergo vai regulatorā aprēķinātu cenu , vai tiem obligāti strāva jānodod savam tirgotājam "Elektrum" , kas savukārt drīkst tirgot tikai par biržas cenu ? Kādi juridiski dokumenti nosaka un regulē to ,ka Latvijā saražotās elektrības cena tiek noteikta biržā , kuras ofiss atrodas Norvēģijā ?

ao
Arturs Ozols 2021. gada 11. decembris

Elektrum lapā lasu , ka mājsaimniecībām patērētās elektrības rēķinu iegūst sekojoši , "aprēķins veikts izmantojot biržas vidējās svērtās 12 mēnešu cenas un Sadales tīklu aprēķināto tipveida ik stundas patēriņa sadalījumu" . Tātad biržas cenas ! Bet kāpēc tādas cenas , ja Latvija pilnīgi visas decembra dienas ražo vairāk un mums ir pozitīvs saldo ? Arī šodien LV - 208.65 e/MWh , igauņiem - 198.85 , somiem - 167.90 , bet Zviedrijas ziemeļos - 41.67 e/MWh ! Ir skaidrs ,ka elektroenerģiju uz biržu neved ,tur Latvijas vārdā kāds pārdod un pērk nākotnes kontraktus . Neviens šeit neskaidro vai tā ir elektroniska tirdzniecība , ko no Latvijas veic tās 20 firmas kuru sarakstu var lasīt kā par licenci ieguvušām ? Kā tas oficiāli ir organizēts ?

ao
Arturs Ozols 2021. gada 11. decembris

Juridiskais aspekts ir pamatnosacījums tam , lai varētu izprast koalīcijas politiķu un valdības pozīciju . Kāpēc Latvijas valdība un Saeima nevar uz elekroenerģijas cenu krīzes laiku , apturēt darbības biržā un tirgot par cenām kuras nosaka regulators ? Lasot par tirgus organizāciju un dizainu , "uzdūros" tekstam ,kas raksturo elektrotīklus un tirdzniecību ASV . " ASV dienvidaustrumu štatos tirgi ir divpusēji . Tajos tirdzniecība notiek tieši starp ģeneratoriem un slodzes apkalpojošām vienībām ". Nekādu biržu ! Savdabīgs ir Eiropas biržu cenas skaidrojums. Cenu veidošanā "izmanto veidu ,ko sauc par robežcenu un to nosaka izmaksas PAR VEL VIENAS JAUDAS VIENĪBAS , parasti megavata ,piegādi " !!! Tātad ja Latvijai pietrūkst viena megavata , maksā visaugstāko cenu ...

ao
Arturs Ozols 2021. gada 11. decembris

Un vel kāds jautājums . Strāvas plūsmu karte rāda ,ka parasti dienas pirmajā pusē strāva dažādas skaitliskas izteiksmēs plūst uz Krieviju , pievakarēs un naktīs no Krievijas uz Latviju. Nordpool dokumentos ir 3 lappušu vienošanās teksts , kas regulē šādu tirdzniecību . Tātad precedents par dažādu cenu pielietojumu ir un tiek realizēts praksē . Nezinu vai uz to var atsaukties ,jo šeit atkal juridiskas nianses. ES ziņo , ka regulējot enerģijas vairumtirdzniecību un vairumtirgotāju integritāti un pārredzamību . Darbojas Europex , Eiropas Enerģijas biržu asociācija , ar 26 pilntiesīgiem biedriem un 4 asociētiem biedriem .Kā tur pārstāvēta Latvija un cik enerģiski aizstāvam savas intereses.